Yalçın Menteş yürümeye başladı!

Tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde doktoruyla birlikte basın açıklaması yapan Menteş “Protezde kampanya vardı. Kaçırmamak için bacağımı kestirdim” diyerek espiri yaptı.

Yalçın Menteş bu yılın Ocak ayında damar tıkanıklığına bağlı olarak sağ bacağını dizüstünden kesilmesinin ardından bir süre hastanede tedavi gördü. Ameliyat yerindeki yaraların iyileşmesinden sonra ise Menteş, rehabilitasyon çalışmaları için Bostancı Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi görmeye başladı.

 

Protez yardımıyla kendi başına yürümeye başlayan Menteş bugün doktoru Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

 

Tedavi süreci ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, Yalçın Menteş’in aktif rehabilitasyona hazır duruma gelmesinin ardından çalışmalara başlandığını belirterek “Hastamızda uzun süredir yeteri kadar hareket etmediği için genel kondisyon eğitimiyle birlikte her iki bacak kaslarının güçlendirilmesi egzersizlerine ağırlık verildi. Denge duyusunun yeterli düzeye geldiğinde ise geçici bir dizüstü bacak protezi yapıldı” dedi.

 

Bundan sonra çalışmaların bu protezle yapılan ayakta durma ve yürüme eğitimi şeklinde gerçekleştirildiğini belirten Kalyon “Geçici protezin yapılmasıyla birlikte hem bedensel, hem de psikolojik iyileşme hızlandı. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra Yalçın bey günlük yaşantısına ve hepimizin özlediği sanat çalışmalarına tam olarak dönebilecektir” diye konuştu.

 

Doktorunun ardından konuşan usta oyuncu, sözlerine “Protezde kampanya vardı kaçırmamak için bacağımı kestirdim” diyerek başladı. Yaptığı esprilerle basın mensuplarını güldüren Menteş’in moralinin yüksek olması dikkat çekti. Menteş “İnsanlar iki bacakla yaşamaya çalışıyorlar, ben zoru başardım, tek bacakla yaşama deneyimim oldu. Haftanın 4 günü buradayım. Bende çok emeği olan, başta Prof. Dr. Tunç Hoca ve konuşma terapistim Çiğdem Gülerman olmak üzere tüm ekibe huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

 

Tüm basın mensuplarına bu zorlu sürecinde kendisini yanlız bırakmadan destek oldukları için teşekkür eden Menteş, “İyileşme sürecinde büyük desteğini esirgemeyerek Doksanlar dizisinde bana rol veren Yapımcı Birol Güven’e de teşekkür ediyorum. Manevi olarak her hafta dizi setine gitmek beni hayata bağlıyor. Hayat çok kısa her an her şey olabilir. Önemli olan sağlıklı olmak ve zor gününde kendisine destek olacak dostlar biriktirmekmiş. Ben de dostlarımdan bunu gördüm. Eşim bana bebek gibi baktı. Bir bebek büyütür gibi bakımımı üstlendi. Bu çok önemli bir destek” dedi.

 

Basın açıklamasının ardından Yalçın Menteş protez bacağı ile tek başına yürüyerek salondan ayrıldı.