Sizin cildiniz hangi tipte

KARMA CİLTLER

Cilt türleri arasında yerini alan karma ciltler zengin bir bakımı hakeden cilt türleri arasındadır. Karma ciltlerde yaşanılan sıkıntılar yüzün alın brun ve çene kısmında fazla yağ birikmesi ve açığa çıkması yanaklarda ise kuruluk oluşmasıdır. Karma cilt tiplerinde özel bakımlar sağlanarak alın burun ve çene bölgesindeki yağlanmanın en aza indirilerek yanakların iyi şekilde nem dengesinin korumasına yönelik bakımlar karma ciltler için uygundur. Hassas ama karma cilt tiplerinde ise durum biraz değişik olabilir yine aynı bölgelerde yağlanma ve yanaklarda kuruluktan dolayı kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda bir dermatologa görünerek cildinizin ph5.5 dengesini en iyi şekilde koruyacak ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Haftalık maske uygulamaları günlük sabah akşam bakımlar cildinizin en iyi şekilde nefes almasını ve yağdan arınmasını sağlayacaktır. Profesyonel cilt bakım uygulamaları ile de cildinizin hem temizliğinin en iyi şekilde yapılmasını hemde nem dengesinin en iyi şekilde korunmasını sağlamış olursunuz. Karma ciltlere özel olarak geliştirilmiş su bazlı temizleme jelleri yağlı içeriğe sahip olmamasından dolayı ciltteki sorunlu bölgelerde yağı temizleyerek daha duru ve daha mat bir görünüm sağlamaktadır. Karma bir cilde sahipseniz cilt bakımınızı en iyi şekilde yapmalı yağlı ürünlerden kaçınarak nem dengesini koruyacak ürünleri kullanmanız cildinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

HASSAS CİLTLER

Hassas ciltler özenli bir bakıma ihtiyaç duyarken aynı zamanda da birçok şikayeti ve sıkıntısı olabilecek cilt türleridir. Hassas cilt tipinde öncelikle cilt yağlı veya kuru olabilir yada karma bir cilt yapısı oluşmuş olabilir. Ancak en çok şikayetler hassas cilt tiplerinde gerçekleşmekte olp ciltte kızarma, kızarık noktalar sıcak ve soğuktan cildin hemen etkilenmesi makyajsız dışarıya çıkamama isteği yüzün sürekli kızarık olması hatta stresli anlarda yüzün daha çok kızarması gibi çeşitli rahatsızlıklar oluşmaktadır. Sadece yüzde değil vücudun başka yerlerinde de örneğin göğüs bölgesinde de oluşabilen cilt rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Hassas ciltlerde özellikle kızarıklığı minimuma indirecek ve cilt yapısını güçlendirip besleyecek olan ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Hassas ciltlerde özellikle alkollü temizleme ve bakım ürünlerinin kullanılmaması çok önemli olup alkollü temizleme ve bakım ürünleri cilt yapısını bozarak kızarıklığın uzun süre geçmemesine neden olmakta ve cildin bariyerini bozmaktadır. Alkolsüz bitkisel ürünler kullanılabilir ve temizleme jelleri yerine temizleme sütleri hassas cilt tipine uygun temizleme ve bakım ürünleri arasında yerini almaktadır. Hassas ciltlerde hassasiyet yüksek olmasından dolayı yüzün havlu ile silinmemesi kağıt havlu ile yüze tampon yapılarak silinmesi daha uygundur. En ufak bir darbeden etkilenen hassas cilt tipine özel bakım uygulaması ve nem dengesini de koruyucu bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

Yazının devamını okumak için kaynak : Hangi cilt tipine sahipsiniz