Lipothighting: Bölgesel zayıflamada yeni yaklaşım…

Kozmetik ve medical estetik alanındaki her yeni gelişme, tedavi yaklaşımlarında da yeni ufuklar açıyor. Hem klinik tecrübenin artması hem de teknolojik gelişmelerin bizlere hediye ettiği yeni cihazlar etkili tedavi kombinasyonlarını ortaya çıkarıyor.

İşte bu en yeni tedavi kombinasyonlarından biri de lipothighting yöntemi. Radyofrekans uygulaması ve lipoliz tedavisi bu kombinasyonun bileşenleri.
Radyofrekans uygulaması özellikle sorunlu bölgelerin metabolizmasının hızlandırılmasında, dolaşımının arttırılmasında ve kollajen ve diğer bağ dokusu elemanlarının sentezlenmesinde etkili bir yöntem. Özellikle bölgesel incelme, sellülit, sarkma, çatlak ve cilt gençleştirme tedavilerinde öncelikli tercih edilen bir uygulama.

Lipoliz ise mezoterapi yönteminin yağ yakımı amacıyla cilt altına yapılması işlemine verilen özel isim. Mezoterapi işleminin dayandığı temel mantık ise sistemik dolaşıma geçmeyecek azlıktaki etken maddenin hedef dokunun cildi içerisine yapılması ve genel bir yan etki oluşmadan hedef dokuda istenilen değişikliklerin oluşmasıdır. Lipoliz işlemi 1993 yılından beri tüm dünyada yaygın bir şekilde uygulanıyor.

Lipothighting yöntemi sorunlu bölgenin metabolizmasının arttırılması, yağ yakımının bu sorunlu bölgede meydana gelmesi ve dokuda deformasyonun engellenmesi amaçlarını taşıyor.

Uygulama şu şekilde gerçekleştiriliyor. Önce sorunlu bölgeye radyofrekans-vakum kombinasyonu uygulanıyor. Peşi sıra aynı bölge lipoliz enjeksiyonu ile taranıyor. Devamında hasta lenf drenajına bağlanıyor. Ortalama 90–120 dak. süren bu tedavi seansı haftada bir uygulama şeklinde kişinin ihtiyacı doğrultusunda 6–10 seans şeklinde gerçekleştiriliyor.

Vurgulanması gereken bir başka husus da tüm bölgesel zayıflama uygulamalarında yağ metabolizma artıklarının vücuttan sindirim yoluyla uzaklaştırılıyor olmasıdır. Başka bir söyleyişle kişiye özel beslenme programı bölgesel zayıflamada başarının olmazsa olmaz şartıdır.

Sonuç olarak lipothighting yöntemi doğru ve uygun kişilerde nitelikli incelme konusunda bu yaz öncesi dönemde çok konuşulacak gibi görünüyor. Biz hekimlere de bu etkili kombinasyonları uygulamak ve yeni yöntemleri geliştirmek kalıyor.

 

Medicana International Ankara Hastanesi
Kozmetoloji
Dr. Devrim Gürsoy