LAMİNAT PARKE AVANTAJLARI VE KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Su geçirmeyen parke değişik yapılardaki katmanların sertleştirilip yüksek basınç altında birleştirilmesi soncunda elde edilen kullanımı oldukça yaygın olan bir malzemedir. 3 tabakadan oluşan laminat parke çeşitli alanlarda kullanılmak için oldukça avantajlı bir üründür.
Bu malzeme mekanlara kolay ve çabuk uygulanır. Öyle ki uygulamayı yapacağınız mekandan eşyalarınızı çıkarmadan dahi monte ettirebilirsiniz. Birkaç saat içinde uygulanabilen laminat parke günlük işlerinizi diğer usta işleri gibi aksatmayacaktır. Laminat parke kolay çizilmez; koltuk tekerleklerinden, masa ve sandalye ayaklarından etkilenmez. Sigara ateşine ve aleve karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Laminat parke leke tutmaz; kolay temizlenir. Güneş ışığından etkilenmez, güneş ışığında kalınca rengi solmaz. Oldukça hijyeniktir; bakteri ve mikrop düşmanı demek de doğru olacaktır. Uzun ömürlü bir malzemedir bu sebeple de tercih etmenizi özellikle tavsiye ederiz.
Ham maddesi ağaç olan laminat parke banyo, duş ve mutfak gibi suyla iç içe olan mekanlarda kullanılmamalıdır. Evcil hayvanınızın ayak izlerinden etkilenmezler. Rutin cilalama ve parlatma ihtiyacı duymazlar. Az nemli bir bez ile çok rahat temizlenebilirler. Yapışkan bir leke lamanat pakenize bulaşırsa temizliğini kuru havlu ya da kuru bezle yapmalısınız. Ağır mobilyalarınızın ayaklarını uygun bir malzeme ile kaplamanızı öneririz. Laminat parke asla zımparalanmamalıdır. Parkenin üzerinde su kalmamasına dikkat edilmeli kalorifer peteklerinin altına bir kap koymalı ve çiçeklerinizi suladıktan sonra alttan su sızdırıp sızdırmadığına dikkat etmelisiniz. Akan su laminat parkelerin kilitlerinin arasından alta sızarak parkenin altındaki şilteye zarar verebilir ve su geçirmeyen parke nizin kabarmasına yol açabilir. Laminat parkenizde karşılaştığınız olası bir sorunda kendini tamir etmeye çalışmayınız. Laminat parklerin tamamının tamiri bilgili ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.