Kurban Bayramı Tatili Nasıl Değerlendirilmeli

 

Kurban Bayramında Orta Avrupa turu düzenleyen bir çok tur şirketi mevcut.  Eğer kurban bayramında tatile çıkacaksanız bunu 3-4 ay öncesinden planlamanız gerekiyor. Çünkü birçok hazırlık sizi bekliyor. Eğer pasaportlarınız yoksa pasaport çıkarmanız gerekiyor. Ardından ilk giriş yapacağınız ülke için vize almanız gerekiyor. Orta Avrupa turları için Schengen vizesi almanızı gerekiyor. Bu vizenin onaylanma süreci de bazen 25 günü bulabiliyor. Eğer daha önceden Schengen vizeniz varsa daha kolay vize almanız mümkün.

Orta Avrupa turu dendiğinde  aslında anlatılan Avusturya, Slovakya, Macaristan ve Almanya2nın güneyi kastedilir. Buralarda viyana, Budapeşte, Bratislava, Dresden ve Budapeşte gibi şehirleri görebilirsiniz. Bu tur size çok şey katacaktır. Çünkü Gerek Osmanlı’nın uzun yıllar hüküm sürdüğü Macaristan’ı Tuna nehrini ve Budapeşte’yi görecek olmanız Gerekse rüya şehir Prag sokaklarında gezecek olmanız müthiş bir deneyim olacaktır. Fakat tur esnasında ekstraların sizin cebinizden çıkacağını unutmayın bu yüzden tur şirketlerini iyi araştırın ve kesenize en uygun olanını seçin. Ayrıca tur şirketine ödeyeceğiniz paranın dışında harcamak için kendinize bir bütçe ayırın. Çünkü bu turlarda gezilmesi görülmesi gereken yerlerin önemli bir kısmı ekstralara dahil ve siz Kurban bayramı tatiline çıktığınızda bu güzelliklerden mahrum kalmak istemeyeceksiniz.

Orta Avrupa Turunda sizleri en çok etkileyecek olan iki şehir Viyana ve Budapeşte olacak Bu iki şehir ayrı  kulvarlarda olmasına rağmen oldukça büyüleyici. Prag’ın dünyaca ünlü bir şehir olmasına karşın sokaklarının bomboş olacağını göreceksiniz.  Kurban bayramı tatili için Orta Avrupa turu sizin için çok iyi bir seçim olacak.

 

 

 

 

Kurban Bayramında Karadenize gitmek ister misiniz? Kurban bayramı tatilinde Karadeniz turu düzenleyen bi hayli şirket var. Karadeniz genellikle ülkenin en son gezilen yeri oluyor bunun temel sebebi Karadeniz’in diğer Lokasyonlara göre daha kenarda kalması diyebiliriz. Eğer listenizde Karadeniz turu varsa Bu kurban bayramında bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Karadeniz turlarında  sıklıkla gidilen yerlerden bahsedelim: Sümela manastırı… Karadeniz’in belki de en bilinen yeridir Sümela manastırı bir dağın yamacına oyulmuş bu kilise Hıristiyanların hacı olmak için geldikleri önemli bir din turizmi merkezidir. Ayrıca yüz binlerce yerli turistin de her yıl ziyaret ettiği bir mekândır. İkinci olarak akla gelen yer ise Uzungöl’dür. Burası da yeşillikler içinde bir yaylada bulunur. Karadeniz turu ile huzura kavuşabilirsiniz. Çok sık yağmur yağan Karadeniz’de Kurban Bayramı ekim ayına geldiği için yağmura yakalanma ihtimaliniz yüksek bu yüzden hazırlıklı gitmenizde fayda var. Karadeniz turları ile ilgili küçüklü büyüklü bir çok firma çalışma yapmakta ancak siz bu firmalar içinde bilindik olanları tercih ederseniz başınız ağrımaz. Çünkü tur şirketleri çoğunlukla stabil çalışmıyor bir çok sorun çıkabiliyor. Oteller karışabiliyor. Listede yazılı olmayan ekstra ücretler size yansıtılabiliyor. Bununla ilgili tur şirketi ile her şeyi netleştirmenizde fayda var. Ayrıca tur ücretlerinin dışında bir miktar nakit bulundurmanızda fayda var. Dilerseniz bireysel olarak da Kurban bayramı tatilinizi Karadeniz’de geçirebilirsiniz. Hatta son yıllarda Karayolu konusundaki gelişmelerden dolayı kendi arabanızla bile gitmenizi tavsiye edebiliriz . Seçim size kalmış

 

 

 

 

 

Kurban Bayramı Ramazan bayramından çok farklıdır. Ramazan Bayramı ramazan orucunun arkasından gelir. Bu bayramda Kurban kesme sorumluluğunuz yoktur. Ancak Kurban Bayramında Kurban kesmekle yükümlüsünüz. O yüzden Kurban bayramı bir çok aile tarafından memlekette geçirilmektedir. Kurban Bayramında Kurban vazifenizi vekaleten devredebilirsiniz. Ya da bir kuruma bağışta bulunabilirsiniz. Ancak Türk aileleierinin büyük bir kısmı Kurban kesmek niyetinde oldukları için Ailelerinin yanına daha doğrusu memleketlerine gitmekte Kurban bayramı tatilini bu şekilde değerlendirmektedirler. Kurban Bayramı Tatiline hazırlık yapmak için şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Kurban Bayramı tatilinin ne kadar olduğunu tam olarak  öğrenin
  • Tatile çıkmadan önce bir götürülecekler listesi mutlaka yapın
  • Kurban bayramı tatilinizi planlayın nerede ne kadar zaman geçirilecek, neler yapılacak bir liste oluşturun
  • Kurban bayramı tatiline çıkmanda önce, uygun rakamlı uçak bileti bulmak istiyorsanız Tatilinizi çok daha önceden planlayıp uygun zamanlara bilet almalısınız.
  • Bayramlar küslüklerin bittiği zamanlardır. Eğer birileri ile barışmak istiyorsanız Kurban Bayramları bunun için en ideal ortamları yaratır. Bu yüzden barışma konusu sizin için sıkıntı olmaktan çıkar.

 

 

Kurban Bayramı’nı evinde geçirecek olanlar ise planlamasını mutlaka yapmalılar. Bayram sabahı erken kalkmak ve tüm işleri erkenden bitirmek Bayramda geçireceğiniz zamanı artıracak ve daha kaliteli hale getirecektir. Kurban Bayramında tatilinizi memleketinizde geçirmek istemiyorsanız yurtiçi ve yurt dışı olmak üzere birçok kurban bayramı tatili alternatifi mevcuttur. Siz sadece tatilinizi nasıl geçirmek istediğinize karar verin.