Kış mevsimi zayıflamak için birebir

Diyetisyen Gül Yardımcı, zayıflama programlarına en uygun mevsimin kış olduğunu söyledi.

Diyetisyen Gül Yardımcı, mevsim değişikliklerinde kilo alındığına dikkat çekerek, ‘Mevsim değişikliklerinde dikkat etmek gerekir çünkü vücut kendini mevsime adapte eder. Metabolizma da mevsimle birlikte değişir. O dönemdeki değişime ayak uydurmak için vücut kilo alır. Değişikliğe adapte olma döneminde vücut bunu kilo alarak gösterir’ diye konuştu.

Kış mevsiminde kilo verme programlarının daha başarılı olduğunu da sözlerine ekleyen Yardımcı, ‘Kış döneminde yağlanma artar çünkü soğukla mücadele edebilmek için yağ oranı fazla olmalıdır. Kilo artar ancak vücut daha düzenli beslenmeye geçtiği için, hayat daha düzenli olduğu için kış döneminde kilo verme programları daha başarılıdır’ ifadelerini kullandı.

Kilo vermeyi kısa döneme sıkıştırmamak gerektiğine vurgu yapan Yardımcı, ‘Kilolu bir kişi şimdiden başlayarak yaza kadar kilo verebilir’ dedi. Sağlıklı kilo vermenin diyetle birlikte sporu da kapsayan bir programla gerçekleşebileceğini kaydeden Yardımcı, besinleri sağlıklı seçmenin yanında kontrollü tüketmenin de önemli olduğunu söyledi.