Kıl Çadır Nedir Ve Tarihçesi

kıl çadır halk arasında yürük çadırı olarak bilinir. Bu çadır adını keçinin kılından üretildiği için oradanalmıştır.Bu çadırı genellikle yürükler yaptığı için yürük çadırı da denmiştir. Günümüze Osmanlı devletinden taşınmıştır. Türkler uzun süre göçebe olarak yaşamışlardır.Bu yüzden hava şartlarına uygun taşınabilir çadırlar yapmaları gerekmekteydi.
Türkler çadır yapımında keçi tüyünü kullandılar. Bundaki sebep dayanıklı ve taşınması kolay olmasıdır. Bu çadırlar eski Türk kültürlerini yansıtır. Günümüzde ise estetik görünümü nedeniyle turistlerin akın ettiği bölgelerde kullanımını artırmıştır. oba kıl çadır sıcağı engeller yaz sıcaklığın da çadırın içi serindir. Keçi, tüyünden üretilmiş olması sağlıklı olmasını sağlar. Haşereleri uzaklaştırır. Yağmur suyu sızdırmaz.
Dayanıklı kolay eskimez yırtılmaz. İstenilen her yerde kullanılır. Modern yapıda üretilip günümüze kadar gelmiştir. El gücüyle üretildiği gibi makine aracılığıyla da üretilmektedir. Günümüzde düğünlerde kafeler de mekan güzelliği katmak amaçlı kullanılması da artmıştır.