GÜNÜMÜZDE İLAN

Dünya artık çok değişik şekillerde insanların birbiri ile iletişimi sağlayacak yöntemlerle kendini her geçen gün yenilemektedir. Sokakta parkta caddede gördüğümüz tabelalara baktığımızda yüzlerce ilan görmekteyiz. İlan bir şeyin tanıtılması için yapılan sözlü ya da yazılı tanımlamaların bütünüdür.
İlan vermek geçmişten geleceğe çok değişik şekiller alsa da genel itibari ile insanların gözüne aşina olmak kulağına tınlamak gibi unsurları yerli yerince çeşitli şekillerde kullanmakla kendini tanımlamış olur. El gazete radyo televizyon tahta gibi değişik şekiller ilan vermenin çeşitliliğini gösterir. İlan verme genel olarak internette çok yaygın olmakla birlikte çoğu sitede ilan ver şeklinde gördüğümüz bir cümleyi başka bir internet sitesinde ücretsiz ilan ver şeklinde de görebilmekteyiz. İlan verme çeşitlerinden biri de evde yalnız kalan kimselerin yanına arkadaş olması bakımından “ev arkadaşı aranıyor “ gibi de olmaktadır. İlan bir tek çeşide bağlı kalarak verilmeyebilir. İlanı verdiğimiz ne ise o nesne üzerinde ışıklı resimli ya da yazı yazıldı ise yazının şekillerinde değişiklik yaparak da ilanı süslemiş ve ilanı okuyacak ya da duyacak kimselerin gözüne kulağına her yönüyle daha etkili bir şekilde hitap etmiş oluruz.
Sonuç itibari ile ilan vermek gazete dergi gibi işletmeler yapıyor olsa da internet artık bu işi kendine daha çok yakıştırmakta ve ilan verme konusunda kendini gün geçtikçe daha da geliştirmektedir. İlan vermek için her site kendine özgü bir stil oluşturduğunu düşünürsek bu dediğimiz hiçte küçümsenmeyecek kadar kendine özgü bir iş haline gelmiştir.