Gözaltı Yağ Bezeleri

Göz altı yağ bezeleri siringoma ve ksantelezma şeklinde iki türde göz altı bölgesinde oluşan yapılardır.

Sringoma genellikle kadınların göz çevrelerinde çıkan selim huylu ve ter bezlerinden kaynaklanan oluşumlardır. Ergenlikten itibaren başlayan ve çok yaygın olarak görülen bir şikayettir. Deriden kabarık, yuvarlak şekilli, hafif sarımsı yapılar olup bir kaç parça şeklinde her iki göz altında da olabilirler. Siringoma tedavisinde iz bırakma olasılğı daha düşük olan lazer tedavileri veya elektrocerrahi yöntemleri kullanılabilir.

Bir diğer oluşum olan ksantelezma ise göz kapakları iç kısmında oluşan sarımsı yağ bezeleridir. Yumuşak ve hafif sert bu oluşum daha çok alt göz kapağında ortaya çıkar. Kendiliğinden geçmeyen ve ilerleyen bu ksantelezma cilt problemi için dermatologa başvurulmalıdır.

40 yaş üstü kadınlarda daha fazla görülen göz altı yaş bezeleri özellikle kan yağlarında anormallik olanlarda görülür. Kan yağı bozukluğuna sebep olan diyabet ve troit hastalıkları ile yüksek triglesit seviyeleri hastalığı tetikler. Bu nedenle ksantelezma yani göz alt yağ bezesi olanlar kan yağlarını kontrol ettirmeli ve kan yalarını yükseltecek gıdalardan uzak durmalıdırlar. Bu önemsiz ve ısradan bir hastalık olayıp bir dermatolog İzmir içerisinde size yardımcı oalacktır.

Bu gözaltı yağ bezeleri tedavisinde lazer, elektrocerrahi ve cerrahiçıkarma yöntemleri dermatolog tarafından tercih edilir. Lazer ile tedavi sonrası hastalığın tekrarı riski cerrahi yönteme göre daha düşüktür.