Evde bakım maaşı

Bakıma muhtaç kişiler ve engelli vatandaşlarımız için devlet, evde bakım hizmeti adı altında kişilere aylık 800 TL civarında maaş ödemektedir. Evde yatalak olup, bakıma muhtaç kişilerimizin bakımlarını üstlenen yakınlarının evde bakım ücretleri için almış oldukları ücretler 2014 yılı tablosuna göre, ilk 6 için ve ikinci 6 aylık ücret dilimleri belli olmuştur. Evde bakım maaşı miktarını alabilmek için, hanenin ortalama net gelir ücreti asgari gelirin 2 / 3’ünü geçmemesi gerekmektedir. Kişi başı geliri takriben 511 TL’yi geçenler bu durumu üç ay içerisinde il’in Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine bildirmek zorundadırlar.Gss Borç Sorgulama Eğer aksi bir durum oluşur ise, evde bakım ücreti kesilecektir. 2014 yılı maaşları düzenlenirken ilk altı aylık ücret için 765 TL ve ikinci altı ay için ise 810 TL olarak belirlenecektir. Evde bakım aylığı için aranan şartlar şu şekildedir;

  • Ciddi derecede engelli olduğunu belgeleyen sağlık kurulu raporu evrağı
  • Bakıma muhtaç olduğunun göstergesi
  • Gelir kriterlerinin uygun olması

Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün, bakıma muhtaç engelli ve bakıma muhtaç kişilerin evde bakım hizmeti alması âmâcığıyla sağlanan bir sistemdir.Gib Engelli veya kronik hastalığı olan yaşlı ve bakıma muhtaç yakınlarına bakan 300 bin kişiye evde bakım hizmeti verilmektedir. 1. Tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.Dogum izni Ağır engelli, günlük hayatını başkasının yardımı olmadan devam edemeyeceğine sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri belirtir.

Küçük çocuklar zaten başkasının yardımına muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe net olarak kendini göstermektedir,Sigorta Sorgulama erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespitinde zorluk yaşanabiliyor. Bu sebepten de genelde küçük çocukların raporları süresiz değil de 1 ve ya 2 senelik veriliyor ve ağır engelli ibaresi de genelde işaretlenmiyor. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.