Ev Mobilyası Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasarım dünyasının gelişmesi ile beraber, artan alanlardan bir tanesi de mobilya sektörü olmuştur. Bu sektörde en-çarpan puan ise, dizayn dünyasının ilerleme ile birebir paralel ilerliyor olmasıdır. Bu yazımızda mobilya nedir? Daire mobilyası seçerken uyarı edilmesi lüzumlu olan noktalar üstünde duracağız.

Ev Mobilyası

Öncelikle evinize kaliteli bir mobilya-amaçlı, mobilyanın tarihçesini, gelişimin, kısaca tanımını güzel bilmeniz gerekir. Mobilyanın evrensel tanımına bakarsak;

 bir  Oturulan, yiyecek yenilen, çalışılan, yatılan yerlerin döşenmesine yarayan mobil eşyalara verilen evrensel ad, möble.

 bir  Oturma, yiyecek yeme, faaliyet, yatma ve benzeri. işleri yapmamızda kolaylık ve rahatlık imkan sunan, mobil büyükçe eşyalara verilen evrensel ad.

 bir  Mobilya veya mobilye (İtalyanca mobilia; Fransızca mobilier), oturulan yerlerin süslenmesine ve çeşitli amaçlarla donatılmasına yarayan eşyadır.

Bu tanımlamadan da anlaşılacağı bunun için benzer, mobilya , işlevsel değeri ile mekanın kullanışlığını etkileyen, estetik değeri ile de mekanın güzel veya çirkin görünmesini, yaşadığımız veya çalıştığımız mekanların ısısı yüksek, sevimli ve rengarenk bir ortam haline gelmesini imkan sunan, kısaca zanaat ve taktiği birleştiren bir üründür. Mobilya denilince önce akla iştirak eden ahşap mobilyadır. Bilhassa, sehpa, dolap, karyola, komedin, kitaplık bunun için benzer ev donatılarında, çeşitli ofis donatılarında, okul sıra ve masalarında genelde ahşap malzeme kullanılmaktadır. Günümüzde mobilya yapımında katı, alüminyum,-ve plastik bunun için benzer öte malzemeler kullanılmaya başlanmış ise de şuanda da ahşap malzeme bu konuyla alakalı popülaritesini sürdürmektedir.Mobilya tanımıyla ilgili kısa bir denetim yaptığımızda bu tür tanımlarla karşılaşırız.Genel bir bağlamda baktığımızda mobilyalar hayatımızı kolaylaştıran en önemli daire deor uygulamalarındandır. Daire mobilyaları seçimi de bu sebeple epeyce mühimdir.Ev mobilyası seçimine gelirsek;

Öncelikle farklı kombinleri birlikte bulundurmatan ziyade rahatlık ve kaliteyi ön planda tutmanızda yarar vardır. İhtiyacımız kalan bir mobilya her yönden huzurlu, kullanışlı, uzunca ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalıdır. Bu noktada işe, denetim payı girmektedir. Doğru bağlamda olması gerektiği dek araştırıp, o şekilde satın almanız dahada dosdoğru olacaktır. Bu sayede cazip alışverişle de cebinizde koltuk alan parayı da dosdoğru bir biçime harcamış olursunuz.