Denizli, Çin turizm heyetini ağırladı

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde faaliyet gösteren tur operatörleri ile radyo ve televizyon programı yapımcılarından oluşan heyet, Denizli’deki başta Pamukkale olmak üzere turistik yöreleri ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Denizli’nin tarihi ve turistik değerlerini yerinde görmek ve tanımak amacıyla Çin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’den Türkiye’ye gelen, tur operatörü, televizyon ve radyo yapımcılarından oluşan 34 kişilik heyet, Denizli’de inceleme yaptı.

Ülkesinde 1. derece devlet sanatçısı olan Gülbahar Hamut’un da aralarında bulunduğu heyete, Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz eşlik etti.

Korkmaz, heyetin ziyaretine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 milyar 300 bin nüfuslu Çin’den, geçen yıl 98 milyon kişinin turist olarak dünyada seyahat ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü raporuna göre 2020’de Avrupa’ya giden her dört turistten birinin Çinli olmasının öngörüldüğüne işaret eden Korkmaz, “Ülkemiz turizmi için önem arz eden Çinli turistler, Denizli turizmi için de büyük bir pazar payını teşkil etmektedir. Bu kapsamda Denizli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak çalışmalar yapıyoruz” dedi.