Damarı değiştirilerek sağlığına kavuşturuldu

Arif Yılmaz, artan karın ve sırt ağrısı şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalına başvurdu. 66 yaşında 3 çocuk babası Yılmaz’ın çekilen tomografi filminde göğüs kafesinin içinden başlayıp bacaklara kadar inen aort damarında yaklaşık 8 santimetreye ulaşan balonlaşma denen anevrizma olduğu tespit edildi.

Hastanın göğüs boşluğu içerisindeki ve karnının içerisindeki aort damarı, PAÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Emrecan, Yard. Doç. Dr. Tevfik Güneş ve Dr. Fırat Durna tarafından oluşturulan ekip tarafından yaklaşık 4,5 saat süren bir ameliyatla tamamen değiştirildi.

Omurilik, karaciğer, bağırsaklar ve böbrekleri besleyen atardamarlar özel tekniklerle değiştirilen aort damarına tekrar dikildi. Hasta ameliyat sonrası 10 günlük takip sonrasında taburcu edildi.

Doç. Dr. Emrecan, bu büyüklükteki bir bölgeyi besleyen aort damarının değiştirilmesini ilk kez yaptıklarını belirterek, bunun gibi birçok hastanın olduğunu ifade etti.

Hastaların bu denli riskli bir ameliyatı kabul etmediği için kaderleriyle baş başa kaldığını kaydeden Doç. Dr. Emrecan, “Bu hastalığın ölüm riskinin yüksek olması nedeniyle hasta ameliyat olmayı kabul etti. Çok özel ve karmaşık tekniklerin kullanıldığı ameliyatta göğüs boşluğu ve karın içerisindeki aort damarı tamamen değiştirdik. Bu tür ameliyatlar her merkezde yapılmıyor. Tecrübeli ve gerekli donanıma sahip merkezlerde yapıldığı takdirde iyi sonuç alınıyor” diye konuştu.