Banyo Aydınlatma Sistemleri

Banyo aydınlatma düşünürken ortamın ne kadar ışık alıp almadığına bakılır. Dış cephesi varsa rahat gün ışığı alıyorsa ona göre ışıklandırma yapılması gerekir. Genel olarak lokal aynaların kenarlarındaki veya tavandaki bir ışıklandırma olarak düşünülebilir.

En çok tercih edilen ayna kenarındaki ışıklandırmadır. Aydınlatmayı sağlarken özellikle genel bir aydınlık sağlamak önemlidir. Daha sonra işinizi sık kullandığınız alanlarda ekstra bir ışık  kullanmanız gerekir. Yakınlarda bir dolabınız varsa ve bu dolabın çok işinize yarayacağını düşünüyorsanız oraya da ek bir ışıklandırma sağlamanız sizin işinizi kolaylaştırır.

Özellikle ayna tarafında kullanılanların banyo aplik olması daha işlevsel bir görüntü sağlar. Nereden satın alınırsa alınsın size ilk sunulan tercih de banyo aplik ışıklandırma olacaktır. Banyo yüksek dikkate sahip bir odadır. Bu yüzden beyaz ışıklı bir aydınlatma kullanacağınız bir noktadır. Onun yanı sıra ek beyaz ışıkla daha farklı bir bölüm oluşturabilirsiniz.

Evinizde de lokal veya genel aydınlatmayı tercih ederken odalara göre yapılmalıdır. Genel ışıklandırma yapılacak olan yerler örneğin mutfak gibi her köşesinde eylem yapılan bir alan tercih edilmeli. Lokal aydınlatma daha rahatlatıcı olduğu için salon televizyon seyrettiğiniz veya kitap okuduğunuz bir yer seçilmelidir.

Banyo da lokal bir aydınlatma yapmak pek doğru değil. Yukarıdan ışıklandırmayı genel olarak yapmak sizin için fazla ışık sağlanmış olacaktır. Bu yüzden ışıklandırmanın genel olmasının yanında fazla ışık istenilen noktalarda lokal bir ışıkla aydınlatma sağlamak daha doğrudur.  Bu noktalardan en çok tercih edilenler; ayna kenarları ve dolap kenarlarıdır. Buralarda ekstra bir uygulama ile banyonuzu hem şık hem yorucu olmayan bir  ortam sağlamış olursunuz.

Banyo ışıklandırma da en sık yapılan hata klasik bir dekorasyonda beyaz ışık modern tarzda da sarı ışık kullanılması. En doğru seçim beyaz ışıktır dikkati  yüksek olduğu bu oda da işinize kolaylık sağlayacaktır. Klasik tarzda dizayn edilmiş banyo tasarımlarında sarı ışığın hakim olmasıyla dekorasyon tamamlanmış olur. Bu türü seçerken yüzünüzde dikkat etmeniz gereken noktaları görmeniz zorlaşacaktır. Aydınlatma türünüz ne olursa olsun lokal veya genel aydınlatma yerine önem göstermeniz yeterlidir.

Incoming search terms:

  • banyo isik sistemi
  • iç bahçe
  • led alçıpan

aydınlatma araçları aydınlatma hataları aydınlatma ürünleri aydınlatma yolları banyo aydınlatma