21. İstanbul Caz Festivali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Caz Festivali, FOURinthePOCKET konseriyle başladı.

Avusturya Kültür Ofisi bahçesinde gerçekleştirilen açılış töreninin sunuculuğunu İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin üstlendi.

Törende, festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri İKSV Genel Müdürü Görgün Taner tarafından takdim edildi.

Açılış töreninin ardından, vokalde Elif Çağlar, klavyede Çağrı Sertel, basgitarda Alp Ersönmez, davulda Mert Önal ve saksafonda Toygun Sözen’den oluşan FOURinthePOCKET, festivale özel bir konser verdi. Topluluk, açılış gecesi için festivale geçmiş yıllarda konuk olan birçok sanatçının eserlerinden ve yepyeni şarkılarından oluşturdukları özel bir repertuvar seslendirdi.

21. İstanbul Caz Festivali, 16 Temmuz’a kadar 13 farklı mekanda, aralarında Hugh Laurie, Katie Melua, Chick Corea, Stanley Clarke, Richard Bona ve Brad Mehldau gibi ustaların yanı sıra Cecile Mclorin Salvant ve Kellylee Evans gibi uluslararası cazın yükselen isimlerinin de yer alacağı 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak.

Festival, ilk haftasında, Zülfü Livaneli’nin, Mevlana Celaleddin Rumi’nin İngilizce şiirleri üzerine bestelediği yeni eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”in Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak. Festival ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” etkinliğiyle de cazın sihrini şehrin parklarına taşıyacak.